22 Nisan 2018 Pazar

Anlayış, hoşgörü ve sabırla sorunlar çözülebilir

13 Aralık 2012, 13:58
Anlayış, hoşgörü ve sabırla sorunlar çözülebilir
İmam Demir
Yıllardır gözardı edilen sorunlar bugün karşımıza çıkınca feryatlarda çoğalmaya başladı. Kırıkhan’ın eksikliklerini giderme noktasında suçlu arama yerine herkesin sabır ve hoşgörü içerisinde çözüm için katkı sağlaması gerektiği unutulmaması gerekiyor.

Van depremi ardından deprem korkusu Türkiye’nin gündemine bir kez daha oturdu. Herkes sorumluluğunu hatırlayıp, çözüm arayışına başladı.
Kırıkhan’ın sorunları her zaman gündemde iken bugüne kadar yürütülen vurdumduymaz politika nedeniyle hep perde arkasında kalmıştı. 
Kırıkhan’ın sorunları günübirlik politikalarla aşılmış ancak kalıcı çözümler bir türlü hayata geçirilmemişti. Deprem korkusu ve sorumluluğu ön plana çıkınca Kırıkhan’ın eksiklikleri de yeniden masaya yatırılmaya başlandı.

Okullarımızın sorunları yeni değil yılların biriken sorunlarıydı. Kız Meslek Lisesi, Atatürk İlköğretim okulunda yıllardır eğitim görüyor. Yıllarca Sağlık Meslek Lisesi olmadık bir yer de eski Kaymakamlık binasında eğitim verdi. Ticaret Meslek Lisesi ile Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi binası yıllardır yıkılmayı bekliyor. Gazi ve Kırıkhan Lisesinin eski binaları ise tarihi miadlarını doldurmuş durumdalar. Fatih Sultan Mehmet İlköğretim okulu ise çatlaklardan geçilmiyor. Yani devlet okullarının hangisine bakarsanız bakın, hepsi çürümüş ve olası bir depremde bir felaketin belirtilerini taşıyor.

Geriye döndüğünüz zaman başta eğitim alanında olduğu gibi bir çok konuda kalıcı bir çalışmalar yapılmamış, gündeme dahi getirilmemiş. Günü birlik politikalarla ve şahsi işlemlerle zaman geçirilmiş. İlçenin genel sorunları değilde kişi memnuniyetleri sağlanınca herkes hayatından memnun kalmış, genel sorunlar ise göz ardı edilmişti.
Bugün işte o gözardı edilen sorunlar önümüze gelince herkes suçlu aramaya başladı.

Rahatı bozulan çalmadık kapı bırakmıyor. Hemen çözüm istiyor.

Geçtiğimiz günlerde iki okul depreme dayanaklı olmadığı gerekçesiyle boşaltıldı. Kırıkhan’da yeterince de okul binası olmayınca geçici çözümlerle sorunlar çözülmeye çalışıldı. Rahatı bozulanlar tek tek siyasilerin kapısını çalmaya başladı. Hemen çözüm istediler. Suçlu aramaya başladılar.

Suçlu, Kırıkhan’a geldiği günden bu yana eğitimin kalkınması için çok büyük fedekarlık örneği gösteren Kaymakam oldu. Oysaki, Kaymakam Fecri Fikret Çelik hergün sabah makamına gitmeden önce bir okula uğrayarak sorun dinleyip çözüm bulmaya çalışıyor. Kaymakam Çelik döneminde, köy okullarının sorunları tek tek çözülür duruma geldi. Eğitimin seviyesi yükseldi. Kaymakam Çelik, okul öğretmen ve idarecilerini sürekli uyarıyor, eğitimin ileri seviyelere taşınması konusunda üzerlerine düşen görevi sık sık hatırlatıyor. 

Kaymakam Çelik, Kırıkhan da eğitimin üst noktalara taşınması için her türlü fedekarlığı gösterirken hedef tahtası da oluyordu.
Bir önceki dönemde Kaymakamın iyi niyetinden yararlanarak istediği gibi at koşturanlar söz sahibi olanlar devir değişince karalama kampanyasına başladılar. Hatta hatta Kırıkhan stadı konusundaki gecikmelerde fatura bile kaymakama kesildi, kaymakam- müteahhit el ele pankartı ile terbiye sınırları dahi aşıldı. Oysaki, o konudaki suçlu stad için gerekli ödeneğin zamanında çıkartılmasını sağlayamayan siyasetçilerdi. Stad, Haziran ayında ihale edilirken Ekim ayında bitirileceği kamuoyuna duyurulmuştu. Ancak bırakın o süreçte bitirilmeyi Ocak ayında ödenek gönderilmişti. Yani suçlu siyasetçi iken oklar bilinçli olarak masuma yönlendirilmişti.

Şimdi aynı senaryo uygulanıyor. Kırıkhan’ın yıllardır gözardı edilen eğitim sorunlarının sorumlusu Kaymakam olarak nitelendiriliyor. Oysaki, suçlular Kırıkhan’da yaşayan tüm vatandaşlardır. Bugüne kadar bizi sokmayan yılan bin yaşasın düşüncesiyle hareket edildi. Şu anda da düşüncede değişen birşey yok. İki okulun çökme tehlikesine kadar boşaltılması sonucu belkide yüzlerce çocuğun hayatı kurtarıldı. Okuldaki öğrenciler en uygun olan iki okula nakledildi. Ama sorun yine bitmedi. Herkes daha iyisini arıyor, istiyor. Kimse çocuğumuzun hayatı kurtuldu diye şükür etmiyor. Olağanüstü durumlarda paylaşmayı, hoşgörüyü ve sabırı unutmuşa benziyoruz. Kırıkhan’da okulların fiziki yetersizliği yıllardır biliniyor ve dile getiriliyor, ama çözüm getirilemiyordu.
Herşey devletten beklenince sorunun çözümü daha uzun bir süreyi kapsıyor.

Bugün rahatsızlıklarını dile getiren velilere sormak gerekir. 

Okullarımızda güvenli eğitimin verilmesi için Emniyet Müdürlüğü Kırıkhan’da güvenli okul güvenli eğitim projesi başlattı. Projede tüm okulların güvenlik kameralarıyla donatılması ve 24 saat polis tarafından izlenerek olası olayları önceden önlenmesi amaçlanıyordu. 5000’i aşkın öğrenci velilerine yardım zarfı gönderildi ve her velinin 30 tl. gibi yardımda bulunması istenildi. 

Sayıları parmakla sayılabilecek sorumlu veliler para yardımında bulundu. Velilerin yüzde 90’ı sorumsuzluk örneği gösterip yardımda bile bulunmadılar.
Günümüzde 30 Tl.nin değerine bakacak olursanız çok büyük rakam değil. Ödeyemeyecek hiçbir kimse yok. Günde 3 paket yerine 2 paket sigara içilse birkaç günde yardımın parası çıkar. Gösteriş için yapılan birçok masraf durdurulsa yüzlerce kez o para ödenebilir.
Ama duyarsız olununca sorun da çözülemiyor.
Kırıkhan’ın sorunlarına gelince, çözüm noktasında suçlu aramak yerine nelerin yapılmasına yönelik fikir üretmek gerekir. İdarecileri,suçlayarak değil yol göstererek fikir üreterek yardımda bulunmak gerekiyor. 
İnsanların tümüne baktığınız zaman hiçbir kimse kusursuz değildir. Hangi makamda olursa olsun o kişilerin sonuçta insan olduğunu unutmamak gerekir. Çoğu zaman herkesle görüş alışverişinde bulunup, çözüm noktasında hemfikir olmaya çalışıyorlar. Bu kişiler bazı zamanlar vatandaş bazı zamanlarda o işin ehli kişiler olabilir. Ama sonuçta, bir arayış içerisinde oldukları muhakkaktır.
Bugün Milletvekili Mehmet Öntürk, Kaymakam Fecri Fikret Çelik ve Belediye Başkanı Murat Sakman eğitimin çok iyi bir noktaya gelmesi için büyük fedekarlık gösteriyor, çalışıyorlar. Seçildiği ilk günden bu yana çok sayıda Kırıkhan’ın sorunlarıyla karşılaşan Milletvekili Öntürk, okulların fiziki eksikliğini gidermek için Bakanlık nezdinde girişimlerde bulundu. 24 derslikli bir okulun yer teslimi geçtiğimiz günlerde yapıldı. Okulun bir yılda tamamlanması için müteahhidin razı edilmesine gayret gösteriliyor. Yine Fatih mahallesinde bir okulun yapılması için girişim var. Aralık ayı sonunda kesinleşmesine çalışılıyor.
Kaymakam Fecri Fikret Çelik, elindeki imkanların çoğunu okulların ihtiyaçları için kullanmaya çalışıyor. Hatta spora hiç katkı sağlamadığı için hep eleştirildi. Oysaki o, hep gögsünü eleştirelere siper edip, eğitimin sorunlarının çözülmesi için çaba sarfetti.

Kaymakam Çelik, Yüksel Acun ilköğretim okulundaki tüm sınıflara klima taktırarak sıcak bir eğitimin yapılmasını sağladı. Yine, Gazi Lisesinde kaloriferlerin halen yakılmamış olması nedeniyle idarecilere soruşturma açtırdı. Bugüne kadar havaların soğumasına karşın hiçbir velide bu konuda şikayetçi olmamasına karşın Kaymakam Gazi Lisesindeki bu soruna el attı. Kaymakam Hasan Zenginalp ilköğretim okuluna yeni kalorifer takılmasını sağladı.Daha niceleri. 

Belediye Başkanı Murat Sakman’da boş durmuyor. Belediye olarak sorumlu olmadıkları halde okulların fiziki eksikliklerinin çözümüne vargücüyle çalışıyor. Sokak ve caddelerin yollarını yapmazken, eğitim yuvalarına öncelik tanıyor. 

Sorunlar çözülmeye çalışılıyor ama hepsi bir anda bitmiyor. Çünkü yılların birikimleri üst üste gelmiş, yığınlaşmış çözümü için de zaman gerekiyor.
Biriside çıkıp şunu demesi gerekiyor. Kırıkhan’da görev yapan idareciler, milletvekilleri, siyasetçiler geride kalan yıllarda neler yaptılar. Doğru olan, bunu sorgulamak gerekiyor. 

Suçlu aramak ve bulmak kolay. Ama sorunu çözmek o kadar kolay değil. Biraz sabır, biraz hoşgörü, biraz fedekarlık gerekiyor. 
Kırıkhan ise bu duyguları bir türlü ortaya koyamıyor ve başı sıkıştığı anda kusurluda olsa, Milletvekili başta olmak üzere siyasetçiye sarılıyor.
Milletvekilini, Belediye Başkanını rahat bırakmak gerekiyor. Şahsi meselelerle meşgul etmemek gerek. Kırıkhanın geleceğine yön verecek bu kişilere rahat çalışma ortamı sağlanmalı.

Kalıcı ve devlet yatırımlarının bölgeye ulaşmasını sağlayarak kalkınmasına öncü olmaları gerekiyor.
Bırakalım onları, Kırıkhan’a ileriye taşıyacak projeler üzerinde çalışsınlar. 

İlçemizi şöyle bir gözden geçirecek olursak, okulları mızın tamamı sorunlarla dolu. Kırıkhan’ın trafik sorunu çok büyük noktaya gelmiş durumda. Oto park sorunu acilen çözüm bekliyor. İlçenin kültür ve gelişimi için sosyal faaliyet alanlarına ihtiyacı var. İlçenin ekonomik gelişimi için Organize sanayi bölgesinin bir an önce kurulması gerekiyor. Bacasız ekonominin gelişmesi için yüksek okul binasına ihtiyacı var. Kısacası hangi konudan bakarsanız bakın acil durumdaki ihtiyaçlar önünüze çıkıyor.
Kırıkhan’ın bu kadar sorunları varken, halen şahsi meseleler gündeme getirilmeye çalışılıyor. Hep konu şan, suçlayan, şahsi çıkar peşinde koşanların sayısı bir hayli kabarık. Çözüm için elini taşın altına koyan ise nadiren de olsa bir kaç kişiyi bulabiliyoruz.

Kırıkhan'da çok sayıda zengin olmasına karşın hayırsever sayısı çok az. Kırıkhan'a göre, nüfusu çok çok az olan Hassa'da iki okul hayırseverler tarafından yaptırılırken, bu kadar konuşanın, eleştirenin çok olduğu Kırıkhan'da ben okul yaptırabilirim veya katkıda bulunabilirim diyen yok.(Atakaşlar hariç)

Birbirimize çamur atmayı ve suçlamayı bir tarafa bırakalım. Kırıkhan’ı ileriye taşımak için çalışanlara yardımcı, destek olalım. Çözüm için anlayış, hoşgörü ve fedekarlık gösterelim. Bir defada ben değil, biz olmaya çalışalım. Makamlarla kişilerle değil ilçenin sorunlarıyla meşgul olalım. Ahmet gider Mehmet gelir ama, Kırıkhan’daki anlayış devam ettiği sürece değişen birşey olmaz.

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 11 yorum mevcut

  • kirikhan.net @BUSE 5 yıl önce yorumlandı

   siz kimsiniz ?

  • BUSE 5 yıl önce yorumlandı

   sen evlimisin ben yirmi yasindayim

  • BUSE 5 yıl önce yorumlandı

   slm yakisikli ben buse

  • sedef 5 yıl önce yorumlandı

   ben çok aşk...............................den

  • seyra ozgur @guvenkaplan 5 yıl önce yorumlandı

   polat dizinin en yakışıklı erkeği diziye hayranım

  • Kırıkhan @buse 5 yıl önce yorumlandı

   buse hanım köyünüzün fotoğraflarını bize göderirseniz tabiki yayınlarız.

  • buse 5 yıl önce yorumlandı

   narlıhopur köyü fotoğraflarınada koyarmsnz

  • sedef 5 yıl önce yorumlandı

   ben çok aşk...................den

  • sedef 5 yıl önce yorumlandı

   been çok aşk en

  • guvenkaplan 5 yıl önce yorumlandı

   polat dizi den ayrıldımı

  • ahmet kahraman 5 yıl önce yorumlandı

   sadece kırıkhan insanının sözde acizliğinden bahsediyosun.kırıkhanda habercilik bu olsa gerek yandaşcılık yalakalık ve insanları (siyasetçi omayan) acizliğini ortaya çıkarmak biraz mert olupta kırıkhan belediyesinin ve kırıkhan siyasetçilerinin acizliğini yazacak kimse yok .

  TÜM YORUMLAR
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  2014 2015 ŞAmpiyonlar ligi şampiyonu hangi takım olacak?

  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  KARİKATÜR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV