22 Nisan 2018 Pazar

Ekonomik Durum

12 Aralık 2012, 22:49
EKONOMİ

 

Son 15-20 yıl içinde tarıma dayalı ekonominin büyük bir sıçrama gösterdiği Kırıkhan'da 29 Çırçır ve Prese Fabrikası, 2 tekstil, 6 yağ, 2 mısır kurutma ve  salça fabrikalarıyla sayı 40 dır. Merkezde 5 banka şubesinin faaliyet göstermesi ekonominin ne kadar canlı olduğunu gözler önüne sermektedir.

       Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı üye sayısının 1330 olduğu Kırıkhan'da   ticari işletmeler geniş çaplı hizmet sunmaktadır. Haftanın 4 günü kurulan pazarı sırasında iğne atılsa yere düşmez bir görüntü kazanan merkezden yararlanmaktadır. Faaliyet gösteren fırınların sayısı ise şimdilerde 27 ulaşmıştır.

a.Tarım :

Genel :aa.Ekime Elverişli arazi : 429.571 dekar

Zıraata Elverişli araziden :

a. Tarla arazisi 373.827 dekar.

b.Sebze arazisi 36.000 ì

c. Zeytinlik 10.050 ì

d.Bağ ve meyve 7.494 ì

 Tarla arazisinden

a. Sulanabilen arazi 300.000 ì

b. Sulanamayan 129.240 ì

 

ab. Tarım araç ve gereçleri : Traktör, mibzer, kültivator ve benzeri tarım araçları kullanılır. Buğday için biçer döverler ve iki adet pamuk toplama aracı bulunmaktadır. Çiftçilerin büyük bir kesiminin traktörü vardır. Büyük arazi sahiplerinin birkaç tane traktörü vardır.

 Sulama için genellikle eski model Fordson (Marshall yardımıyla Türkiyeíye gönderilen ve artık asıl amacı dışında kullanılan, yedek parçası bulunamayan) motorlar kullanılıyor. Bazı tarım arazilerinde yağmurlama sistemleri kurulmaya başlanmıştır.

 2.Endüstri :

a. Sanayi : İlçede 29 çırçır ve prese fabrikası, 2 tekstil , 6 yağ, 1 un, 1 mısır kurutma  1 adet de  Salça fabrikası bulunmaktadır.Mevsimlik işçi çalıştırmaktadırlar. Zeytinyağı ve ayçiçek yağ fabrikaları açılmaktadır.

 b. Mahalli Küçük Sanayi El İşleri : Sanayi çarşısında traktör römorkleri, su tankerleri, tarım aletleri sanayii gelişmiştir. El sanatları olarak kadınların çeyizlik el işleri önemlidir. Şehir dışında çok modern Küçük Sanayi Sitesi inşaatı yapılmakta olup, bölgede yeri tesbit edilen Organize Sanayi Bölgesi sanayi konusunda atılım yapmaya neden olacaktır.

 c. Ulaştırma : Kırıkhan - Reyhanlı 40 km. Kırıkhan - Hassa 40 km. Kırıkhan - Antakya 40 km. Kırıkhan - İskenderun 40 km. dir. Sınıra 30 km dir. Cilvegözü sınır kapısına 55 km.dir 53 köy ile olan bağlantı 205 km.lik asfalt ve toprak yolla yapılmaktadır. Yeni yol yapım çalışmaları sürdürülmektedir.

 Ankara, İstanbul irtibatlı otomobil seferleri vardır. İl içerisinde minibüs ve taksi dolmuşçuluğu gelişmiştir.

 d. Ticaret : Son yıllarda ihracatçı firmalar kurulmuş ancak %10ínu ticaretle uğraşmaktadır. Yerli halk genellikle tarım ürünleri ticareti ile uğraşmaktadır. Kapasiteleri dardır.

 e. Bölgenin idari taksimatı : İlçe merkezine bağlı 55 Muhtarlık vardır. Kurtlusoğuksu beldesinde Belediye kurulmuştur

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
2014 2015 ŞAmpiyonlar ligi şampiyonu hangi takım olacak?

SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV